Zwiastuny

Premiery kino

Premiery DVD

Newsy » Eryk Lubos nagrodzony w Karlowych Warach

Eryk Lubos nagrodzony w Karlowych Warach

Eryk Lubos, odtwórca głównej roli w filmie „Zabić bobra” Jana Jakuba Kolskiego, zdobył nagrodę aktorską na 47. Festiwalu Filmowym w Karlowych Warach. “Od początku bardzo wierzyłem w ten projekt. Jestem dumny, że Telewizja Kino Polska mogła się przyczynić do jego sukcesu” – mówi Piotr Reisch, koproducent filmu, prezes Kino Polska TV S.A. i szef SPI International Polska.

Eryk Lubos gra w filmie weterana wojskowych misji, który wojnę ciągle nosi pod skórą – czujemy niemal, jak jej obrazy pulsują mu pod czaszką. Jury festiwalu w Karlowych Warach doceniło wyrazistość tej kreacji, przyznając aktorowi nagrodę za najlepszą rolę męską – ex aequo z Henrikiem Rafaelsenem, wyróżnionym za udział w filmie Marina Lunda „Almost Man”.

Lubos to aktorstwo intensywne, gęste od emocji, totalne w metodzie i ekspresji. Ten subiektywny styl już wcześniej przynosił mu uznanie publiczności i krytyki. W 2009 roku za rolę w „Mojej krwi” Marcina Wrony aktor zdobył Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego. Rok wcześniej jego kreacja w „Boisku bezdomnych” Kasi Adamik została na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni uznana za najlepszą drugoplanową rolę męską.

Nagroda na festiwalu w Karlowych Warach potwierdza to po raz kolejny: Eryk Lubos to teraz niewątpliwie jedno z najbardziej gorących aktorskich nazwisk w polskim kinie. W ostatnich latach aktor wystąpił m.in. u Wojtka Smarzowskiego, Marcina Wrony, Małgośki Szumowskiej, Kasi Adamik
i Przemysława Wojcieszka. Rok 2012 przynosi nam aż 5 filmów z jego udziałem – oprócz „Zabić bobra” również „7 dni” Wojtka Smarzowskiego, „Dzień kobiet” Marii Sadowskiej, „Taniec śmierci. Sceny z Powstania Warszawskiego” Leszka Wosiewicza i „Dziewczynę z szafy” Bodo Koxa.

« Wróć do listy aktualności