Zwiastuny

Premiery kino

Premiery DVD

Newsy » Prezydencki romans z parą królewską w tle

Prezydencki romans z parą królewską w tle

1 marca na ekrany kin wchodzi znakomity film Rogera Michella (twórca hitu “Notting Hill) “Weekend z królem”. Bill Muray wcielił się w rolę Prezydenta USA Franklina Delano Roosevelta, który podejmuje w swojej prywatnej posiadłości brytyjską parę królewska romansując jednocześnie ze swoją daleką krewną.

“Weekend z królem” to pełna subtelnego dowcipu historia miłosna Daisy (trzykrotnie nominowana do Oscara Laura Linney, gwiazda „Egzorcyzmów Emily Rose” i „To właśnie miłość”), dalekiej kuzynki Franklina Delano Roosevelta (kolejna wirtuozerska kreacja Billa Murraya po nominacji do Oscara za „Między słowami”), której skrywana zażyłość z prezydentem wychodzi na jaw w trakcie pierwszej w historii amerykańskiej wizyty brytyjskiego monarchy Jerzego VI (Samuel West, znany z „Notting Hill” oraz „Powrót do Howard’s End”) i królowej Elżbiety (Olivia Coleman, znakomita jako córka Margaret Thatcher w „Żelaznej Damie”), wcześniej błyskotliwie sportretowanych przez Colina Firtha i Helenę Bonham Carter w oscarowej komedii „Jak zostać królem”.

Przed wybuchem II Wojny Światowej para królewska dążyła za wszelką cenę do zawarcia sojuszu, gwarantującego Wielkiej Brytanii bezpieczeństwo w razie ataku III Rzeszy. Roosevelt z kolei pragnął poprawić stosunki z byłym kolonizatorem, widząc w słynącym z nieśmiałości Jerzym pokrewną duszę. Nie przypuszczał, że to właśnie jego własne, utajnione dotąd romanse i ekscentryczna, uprzedzona do Anglików, małżonka (Olivia Williams, uznawana w Hollywood za mistrzynię drugiego planu po rewelacyjnych rolach w filmie Romana Polańskiego „Autor widmo” i thrillerze wszechczasów – „Szóstym zmyśle”, w którym zagrała u boku Bruce’a Willisa) uczynią weekend, spędzony z członkami brytyjskiej rodziny królewskiej, niezapomnianym.

Intymny portret największych osobowości polityki XX wieku wyreżyserował specjalista od komedii na królewskim poziomie – Roger Michell („Notting Hill”).

« Wróć do listy aktualności