Kino » archiwum » Kate i Leopold

Podstawowe informacje

Tytuł
Kate i Leopold
Tytuł oryginalny
Kate & Leopold
Data premiery kinowej
2002-03-22
Kraj produkcji
USA 2001
Aktorzy i twórcy
reżyseria:
James Mangold

scenariusz:
James Mangold
Andrew Fleming
Steven Rogers

aktorzy:
Meg Ryan - Kate McKay
Hugh Jackman - Leopold
Liev Schreiber - Stuart Besser
Breckin Meyer - Charlie McKay
Natasha Lyonne - Darci
Bradley Whitford - J.J. Camden
Paxton Whitehead - Wuj Millard
Spalding Gray - Dr Geisler
Josh Stamberg - Bob
Matthew Sussman - Phil
Charlotte Ayanna - Patrice
Philip Bosco - Otis
Andrew Jack - Roebling
Kristen Schaal - Panna Tree
Bill Corsair - Kierowca limuzyny

zdjęcia:
Stuart Dryburgh

muzyka:
Rolfe Kent
Sting

scenografia:
Jess Gonchor
Mark Friedberg

producent:
Cathy Konrad

producent wykonawczy:
Bob Weinstein
Harvey Weinstein
Kerry Orent
Meryl Poster

montaż:
David Brenner

kostiumy:
Donna Zakowska

Opis filmu
"Kate i Leopold" to niezwykła romantyczna baśń o kobiecie i mężczyźnie, których losy niespodziewanie splatają się ze sobą w Nowym Jorku, mimo, że dzieli ich spora różnica wieku, bo... ponad sto lat.

To spotkanie sprawi, że cały ich świat i system wartości, w który dotąd niezachwianie wierzyli, nagle stanie na głowie, a oni sami będą musieli od nowa odpowiedzieć sobie na pytanie, kim są i co jest w ich życiu najważniejsze.

Kate McKay (Meg Ryan) to prawdziwa kobieta XXI wieku: niezależna, twarda bizneswoman zdecydowana za wszelką cenę odnieść sukces w świecie wielkich korporacji. Leopold, trzeci książę Albany (Hugh Jackman) to czarujący dżentelmen i zarazem kawaler do wzięcia, typowy produkt epoki wiktoriańskiej.

Żadne z nich nie wierzy już w romantyczną miłość. Życie, obowiązki wynikające z pozycji społecznej i zawodowej, nauczyły ich dystansu do uczuć i cynizmu. Nie ufają już nagłym porywom serca.

Ale kiedy Leopold zostanie nagle przerzucony przez szczelinę w Czasie, z wieku XIX w XXI, by znaleźć się w centrum współczesnego Nowego Jorku i spotka na swojej drodze Kate, okaże się, że Los miał wobec nich własne plany.

Kate i Leopold przeżyją nowoczesny romans w zupełnie starym stylu.

Obok Meg Ryan i Hugh Jackmana zobaczymy Lieva Schreibera (trylogia "Krzyk", "A Walk on the Moon") w roli Stuarta, byłego chłopaka Kate, który jakoś nie chce zniknąć z jej życia, a także Breckina Meyera ( „Wyścig szczurów", "Ostra jazda", sitcom "Inside Schwartz") jako jej brata, Charliego, Natashę Lyonne ("American Pie", "Wszyscy mówią kocham cię") w roli Darci, oddanej asystentki Kate, oraz Bradleya Whitforda ("Filadelfia"), który wcielił się w jej szefa.

"Kate i Leopold" został wyreżyserowany przez Jamesa Mangolda ( "Przerwana lekcja muzyki" - reżyseria, współautor scenariusza) i "Cop Land" (reżyseria, scenariusz). Reżyser jest także współautorem scenariusza, który napisał do spółki ze Stevenem Rogersem ( "Ulotna nadzieja", "Earthly Possessions").

Kierownictwo produkcji objęła Cathy Konrad ( "Przerwana lekcja muzyki", trylogia "Krzyk", "The Sweetest Thing" z Cameron Diaz). Producentem wykonawczym jest Kerry Orent ( "Ślepy tor", "Hazardziści", sitcom "The Job"). Autorem zdjęć jest Stuart Dryburgh ("Fortepian", "Dziennik Bridget Jones").

Scenografię zaprojektował Mark Friedberg (" Pollock", "The Ice Storm"). Autorką kostiumów jest Donna Zakowska ( "Original Sin", "Podróż przedślubna").
Film został zrealizowany przez wytwórnię Miramax.