Kino » archiwum » Duża mała Ania

Podstawowe informacje

Tytuł
Duża mała Ania
Tytuł oryginalny
Very Annie Mary
Data premiery kinowej
2002-01-11
Kraj produkcji
Francja/USA 2001
Aktorzy i twórcy
reżyseria:
Sara Sugarman

scenariusz:
Sara Sugarman

aktorzy:
Rachel Griffiths - Annie Mary
Jonathan Pryce - Jack Pugh
Ioan Gruffudd - Hob
Matthew Rhys - Nob
Kenneth Griffith - Pastor
Ruth Madoc - Pani Ifans
Radcliffe Grafton - Burmistrz
Josh Richards - Pan Bevan
Joanna Page - Bethan Bevan
Rhys Miles Thomas - Colin Thomas
Jill Richards - Kobieta w kościele
Lynn Hunter - Pani Thomas
Donna Edwards - Pani Bevan
Rhodri Hugh - Mervin
Stevie Parry - Kobieta w kościele

zdjęcia:
Barry Ackroyd

muzyka:
Stephen Warbeck

scenografia:
Alice Normington

producent:
Graham Broadbent
Damian Jones

montaż:
Robin Sales

kostiumy:
Caroline Harris

Opis filmu
Ania jest i duża, i mała jednocześnie. Już dawno przestała być małą dziewczynką, ale jej ojciec nie pozwala jej dorosnąć i żyć własnym życiem.

Ze wszystkich sił pragnie się wyrwać z klatki jaką tworzy jej dom rodzinny i małe walijskie miasteczko. Jaki jest na to sposób? Zawsze ten sam - mieć marzenia i zacząć je realizować. Przeszkód jest wiele - i dużych, i małych, ale od czego fantazja, życzliwi ludzie i szczęśliwy przypadek? Jeśli nawet zdarzy się po drodze niejedna wielka i mała katastrofa to wygrywa radość życia. Ania jest jak Amelia - umie czerpać szczęście z małych drobiazgów i jednocześnie marzyć o prawdziwym szczęściu, które nigdy nie jest samotne.

Film dla tych, którzy kochają kino i ludzi.

"Sara (Sugarman - reżyser filmu) przedstawia swoje postacie, żyjące we własnej rzeczywistości, z miłością i serdecznością; ma wyjątkowy zmysł obserwacji i humoru.

Zaufała swojej historii i postaciom przez siebie stworzonym, potrafi dzięki nim przenieść widza z A do Z drogą, której nikt by nie wybrał, ale która okazuje się być zaskakująco ciekawa"

Graham Broadbent

Zmień swoje życie - i to na dobre!

MAŁA DUŻA ANIA w reżyserii Sary Sugarman to urocza, ciepła komedia. Rzecz się dzieje w położonym wśrod walijskich dolin miasteczku Ogw. W rolach głównych występują Rachel Griffiths i Jonathan Pryce. Miejscem produkcji filmu było Pontycymer położone w dolinie Garw w południowej Walii. Film zrealizowano latem 1999 roku. Produkcją zajęli się Graham Broadbent i Damian Jones ze studia Dragon Pictures, Le Studio Canal Plus we współpracy z FilmFour, The Arts Council of England oraz The Arts Council of Wales.

Ania (Rachel Griffiths) ma piękny głos. Gdy ma szesnaście lat, wygrywa najbardziej prestiżową nagrodę na Konkursie Kulturalnym Walii, The Eisteddfod. Dostaje stypendium na studia wokalne w Mediolanie, niestety musi odmówić, ponieważ jej matka jest umierająca. Od tamtej pory Ania nie zaśpiewa ani jednej nuty.

Ania żyje w cieniu swego surowego ojca (Jonathan Pryce), który znany jest jako „głos dolin". Dziewczyna chce się usamodzielnić, lecz jej ojciec doznaje wylewu i żąda, by spędzała z nim jeszcze więcej czasu niż dotychczas. Gdy w końcu buntuje się, w sprawę angażuje się cała wieś. Dopiero gdy Ania odzyskuje głos, staje się naprawdę wolna.

Rachel Griffiths była nominowana do Oscara w kategorii najlepszej kobiecej roli drugoplanowej za rolę Hilary Du Pre w filmie Ananda Tuckera „Hilary and Jackie", za którą otrzymałą także Screen Actor Guild Award oraz British Independent Film Award. Jonathan Pryce otrzymał nagrodę dla najlepszego aktora na Festiwalu Filmowym w Cannes, oraz nominację do nagrody BAFTA za rolę w filmie Gilliesa Mackinnona „Regeneration'. Silną obsadę drugoplanową tworzą młodzi aktorzy walijscy: Ioan Gruffudd („102 Dalmatyńczyków/Hornblower/Another Life") i Matthew Rhys („Tytus Andronikus"/sceniczna adaptacja „Absolwenta" z Kathleen Turner), a także Wendy Phillips, szkolna sprzątaczka, która wybrała drogę aktorstwa... (zobaczyć ją można w nominowanym do nagrody BAFTA filmie Sary Sugarman „Valley Girls".)

Dragon Pictures utworzyli Graham Broadbent i Damian Jones w 1996 roku. Ich pierwsza produkcja to „Aleja snajperów", uznany film w reżyserii Michaela Winterbottoma, ze Stephenem Dillane i Woodym Harrelsonem w rolach głównych. Od tamtej pory wyprodukowali wiele doskonałych filmów, a ostatnio podpisali umowę z FilmFour.