Kino » archiwum » Godzilla kontra Megaguirus

Podstawowe informacje

Tytuł
Godzilla kontra Megaguirus
Tytuł oryginalny
Gojira tai Megagirasu: Jii Shômetsu Sakusen
Data premiery kinowej
2001-12-21
Kraj produkcji
Japonia 2000
Aktorzy i twórcy

reżyseria:
Masâki Tezuka

scenariusz:
Hiroshi Kashiwabara
Wataru Mimura

aktorzy:
Misato Tanaka - Kiriko Tsujimori
Shosuke Tanihara - Hajime Kudo
Masatô Ibu - Motohiko Sugiura
Yuriko Hoshi - Yoshino Yoshizawa
Toshiyuki Nagashima - Takuji Miyagawa
Tsutomu Kitagawa - Godzilla
Minoru Watanabe - Megaguirus
Kôichi Ueda - Przedstawiciel rządu
Yûsaku Yara - Narrator
Kôichi Yamadera - Gospodarz Kid's TV

muzyka:
Michiru Ôshima

producent wykonawczy:
Shogo Tomiyama

montaż:
Shinichi Fushima

Opis filmu
„Godzilla kontra Megaguirus", produkt wytwórni Toho, to 24. już film kultowej serii o gigantycznym potworze, jednej z najbardziej trwałych i ulubionych na świecie serii filmowych. W samej tylko Japonii obejrzało ją prawie 100 mln ludzi. Rozpoczęła się ona w 1954 r. filmem „Godzilla" („Godzilla, King of the Monsters"). Zrobiła go, podobnie jak i wszystkie inne (poza jednym z 1998 r.) słynna japońska wytwórnia Toho Pictures.

Godzilla - prababka wszystkich gigantycznych potworów, jakie zrodziła żywa japońska wyobraźnia - ponownie powraca na ekrany dzięki studiu filmowemu Toho. Dokonali tego reżyser Masaaki Tezuka oraz producent Shogo Tomiyama, który zaczynał karierię w Toho w latach 70. i 80. jako asystent producenta filmów o Godzilli (wyprodukował „Orochi The Eight-Headed Dragon", którego reżyserem był Okawara oraz pierwszy film niezwykle popularnej serii o innym japońskim potworze, także rodem ze studia Taho - Mothrze, „Rebirth of Mothra III").

Na planie „Godzilla kontra Megaguirus" ponownie udało się zgromadzić grupę utalentowanych filmowców, artystów, techników, specjalistów od efektów specjalnych doświadczonych w pracy z Godzillą i całkowicie oddanych legendzie. Są to m.in. scenarzyści Hiroshi Kashiwabara („Godzilla vs. SpaceGodzilla") i Wataru Mimura („Orochi The Eight-Headed Dragon", „Godzilla vs. Mechagodzilla II"), kierownik artystyczny Takeshi Shimizu („Godzilla and Mothra: The Battle for Earth", „Godzilla vs. Mechagodzilla II", „Godzilla vs. Destroyah", w ostatnim jako kierownik artystyczny) oraz kompozytor Michiru Oshima. Kierownikiem efektów specjalnych został Kenji Suzuki, który służył swoim talentem jako pierwszy asystent reżysera podczas kręcenia filmu „Godzilla vs. SpaceGodzilla", przy „Rebirth of Mothra III", a ostatnio przy „Powrocie Godzilli".

Suzukiego przekonały do tego filmu efekty wizualne i zespół scenarzystów, który nie tylko z łatwością korzysta z zaawansowanych technik komputerowych, ale i z równa wprawą posługuje się starymi, sprawdzonymi metodami, takimi jak skomplikowane miniaturowe plany miast i ich okolic, które nadawały wdzięk wszystkim poprzednim filmom o Godzilli.

W 1998 r. wszedł na ekrany film Rolanda Emmericha „Godzilla". Była to hollywoodzka wersja japońskiej historii, w której wykorzystano najnowsze osiągnięcia w dziedzinie efektów specjalnych i technik cyfrowych. Fani Godzilli na całym świecie poddali amerykański film skrupulatnym oględzinom i zaakceptowali nową wersję. Także w ojczystym kraju Godzilli amerykański film tak bardzo podobał się widowni, że został jednym z najbardziej kasowych filmów 1998 r.

Odegrał on tam jednak znacznie poważniejsza rolę. Uświadomił Japończykom, że ich Godzilla, bohaterka 22 filmów, które zauroczyły fanów na całym świecie, jest czymś wyjątkowym i oryginalnym. Tymczasem Godzilla w 22. filmie - „Godzilla vs. Destoroyah" (1995), została uśmiercona i wydawało się, że na zawsze, skoro film promowano jako ostatni w serii. Amerykańska „Godzilla", jej sukces w Japonii i wielkie emocje fanów na całym świecie spowodowały jednak, że studio Toho zdecydowało się przywrócić ją do życia.
Już dwa miesiące po tym, jak „Godzilla" z USA zatryumfowała w japońskich kinach, producent wykonawczy Shogo Tomiyama, autor scenariusza Hiroshi Kashiwabara i Wataru Mimura zaczęli pracować nad fabułą nowego filmu. Jeszcze tego samego roku, po wyprodukowaniu „Powrótu Godzilli" twórcy poszli za ciosem i stworzyli nową opowieść o przygodach wyjątkowej jaszczurki - „Godzilla kontra Megaguirus".