Kino » archiwum » O-Otello

Podstawowe informacje

Tytuł
O-Otello
Tytuł oryginalny
O
Data premiery kinowej
2001-11-30
Kraj produkcji
USA 2001
Aktorzy i twórcy
reżyseria:
Tim Blake Nelson

scenariusz:
Brad Kaaya

aktorzy:
Julia Stiles - Desi
Mekhi Phifer - Odin James
Josh Hartnett - Hugo Goulding
Andrew Keegan - Michael Cassio
Rain Phoenix - Emily
Martin Sheen - trener Duke
John Heard - Dean Brable
Anthony Johnson - Del
Christopher Jones - Jason
Chris Freihofer - asysten trenera Duke'a
James Middleton - Policjant
Rachel Shumate - Brandy
Wally Welch - Pan Kirby
Elden Henson - Roger Rodriguez

zdjęcia:
Russell Lee Fine

muzyka:
Jeff Danna

scenografia:
Dina Goldman

kostiumy:
Jill M. Ohanneson

Opis filmu
"O" to przeniesiona we współczesność ponadczasowa tragedia szekspirowskiego Otella; to odwieczna opowieść o zazdrości i zdradzie.
Wybraliśmy ryzykowną drogę - staraliśmy się opowiedzieć tę historię jak najbardziej prawdziwie i uczciwie, nie schlebiając niczyim gustom. Bo wierzymy, że tylko tak należy robić filmy.
Zbyt łatwo czasem popaść w stylistyczną manierę kosztem wiarygodności, zwłaszcza gdy ma się do czynienia z tak atrakcyjnym materiałem jak "O". Jego realizacja wymagała określonego tempa, emocjonalnej głębi i całkowitej szczerości.
Ufamy, że udało nam się to osiągnąć, i że obejrzycie wstrząsająco autentyczny film, który wprowadzi was w świat, do którego rzadko zagląda współczesna kinematografia.
Pamiętaliśmy o tragediach, jakie rozegrały się w szkołach West Paducah w Kentucky, Jonesboro w Arkansas, Pearl w Mississippi, Fayettteville w Tennessee, Springfield w Oregonie, Edinboro w Pensylwanii, gdzie uczniowie otworzyli ogień do swoich kolegów. Chcieliśmy, aby w pewnej warstwie znaczeniowej, ten film był anatomią takiej tragedii.
Bez pogrążania się w słodko-mdlących klimatach popołudniowych filmów telewizyjnych dla młodzieży, bez taplania się w kościółkowym dydaktyzmie i łzawej emocjonalnej agitce, przekonanej o własnej słuszności.
To miał być film przejmująco realistyczny, i tym samym - wstrząsający.
Tim Blake Nelson, reżyser