Kino » archiwum » Intymność

Podstawowe informacje

Tytuł
Intymność
Tytuł oryginalny
Intimacy
Data premiery kinowej
2001-09-19
Kraj produkcji
Francja/Hiszpania/Niemcy/Wielka Brytania 2000
Aktorzy i twórcy
reżyseria:
Patrice Chéreau

scenariusz:
Anne-Louise Trividic
Hanif Kureishi
Patrice Chéreau

aktorzy:
Mark Rylance - Jay
Kerry Fox - Claire
Timothy Spall - Andy
Alastair Galbraith - Victor
Marianne Faithfull - Betty
Philippe Calvario - Ian
Susannah Harker - Susan
Rebecca R. Palmer - Pam
Joe Prospero - Luke
Fraser Ayres - Dave
Michael Fitzgerald - Właściciel baru
Deborah McLaren - Uczestniczka kursu teatralnego
Greg Sheffield - Syn Jaya
Vinnie Hunter - Syn Jaya
Sian Reeves - Kobieta na przesłuchaniu

zdjęcia:
Eric Gautier

muzyka:
Éric Neveux

scenografia:
Jacqueline Abrahams
Linda Wilson
Hayden Griffin

producent:
Jacques Hinstin
Charles Gassot
Patrick Cassavetti

montaż:
François Gedigier

kostiumy:
Caroline de Vivaise

Opis filmu
"Intymność" jest dziełem uznanego reżysera Patrice Chéreau, który był też autorem scenariusza. Film powstał w oparciu o powieść "Intimacy" i opowiadanie "Night Light" Hanifa Kureishiego, autora m.in. "My Beautiful Launderette" (film Stephena Frearsa "Moja mała pralnia").
Reżyser o powieści: Pokochałem jej surowość, dosadność w opisywaniu intymnych szczegółów, brak użalania się nad sobą i zjadliwe poczucie humoru autora.
"Intymność" poprzedzają uznane filmy Chéreau - "Królowa Margot" otrzymała nagrodę jury na Festiwalu Filmowym w Cannes w 1994 r., a "Ci, którzy mnie kochają, wsiądą do pociągu" (pokazywany na Warszawskim Festiwalu Filmowym w 1998 r.) nominację do brytyjskiej nagrody Akademii Filmowej BAFTA w 1998 r.
Nowy film Chéreau to refleksja nad współczesną miłością i związkami między ludźmi żyjącymi w wielkim mieście. Reżyser mówi o filmie: Okrutna historia o pewnej nocy, kiedy mężczyzna opuszcza żonę i dzieci przeradza się w historię tego samego mężczyzny, który zapomniał, co to znaczy kochać, który myśli, że miłość zostawił za sobą. W książce jest zdanie: 'Jeżeli seks jest sposobem na spotkanie i poznanie drugiej osoby, to co on o niej wie?' I to jest istota mojego filmu, tajemnica dwóch ciał, tajemnica tego, co je łączy. Najpierw jest to seks bez miłości, bez najmniejszego śladu uczucia. Potem zaczyna się to zmieniać i wtedy jest już za późno. To jeszcze nie miłość, ale potrzeba, pragnienie, uzależnienie.
W filmie występują Mark Rylance ("Angels and Insects") i Kerry Fox ("Anioł przy moim stole", "Płytki grób", "Chłopak na gwałt poszukiwany"), Timothy Spall (aktor Mike'a Leigha - m.in. "Topsy-Turvy", Życie jest słodkie", ostatnio - "Stracone zachody miłości" Kennetha Branagha) oraz Marianne Faithfull.