Kino » archiwum » Pół serio

Podstawowe informacje

Tytuł
Pół serio
Data premiery kinowej
2001-04-20
Kraj produkcji
Polska 2000
Aktorzy i twórcy
reżyseria:
Tomasz Konecki

scenariusz:
Andrzej Saramonowicz

aktorzy:
Jan Mancewicz
Adam Krawczuk
Maciej Wierzbicki
Daniel Wyczesany
Przemysław Kaczyński
Dorota Naruszewicz
Marcin Perchuć
Rafał Rutkowski
Monika Krzywkowska
Cezary Kosiński
Krzysztof Stelmaszyk
Maria Seweryn
Robert Więckiewicz
Jacek Rozenek
Rafał Królikowski
Edyta Olszówka

zdjęcia:
Tomasz Madejski

muzyka:
Paweł Skorupka

scenografia:
Jan Kozikowski

montaż:
Jarosław Barzan

Opis filmu
Wszystko zaczęło się od comiesięcznego magazynu filmowego "Pół serio". Na początku 1999 r. Andrzej Saramonowicz, Tomasz Konecki i Tomasz Madejski otrzymali z TVP 1 propozycję realizacji cyklicznego programu o tematyce filmowej. Nie był to ich pierwszy program; od 1996 roku produkowali - również w Jedynce - magazyn "Bez przebaczenia".
Redaktorzy z telewizji nie chcieli publicystycznych "gadających głów". Saramonowicz, Konecki i Madejski zaproponowali zatem, iż w ramach "klasycznego" programu kulturalnego kręcić będą sceny fabularne z udziałem profesjonalnych aktorów. Pomysł został zaakceptowany, "Pół serio" wystartowało...
Po zmontowaniu trzech pierwszych odcinków twórcy uświadomili sobie, że mają około 40 minut niezłej fabuły, która po jednokrotnym wyemitowaniu trafi na półkę i najprawdopodobniej już nigdy więcej nie zostanie wykorzystana. Postanowili więc, że zrobią z tego film.
Nadszedł moment, w którym gotowy już film trzeba było pokazać światu. W trakcie pierwszej projekcji, która odbyła się w Teatrze Rozmaitości w Warszawie, reżyser i operator chodzili dookoła budynku, gdyż nie byli w stanie wysiedzieć na widowni. Tylko scenarzysta, Andrzej Saramonowicz siedział w środku i obserwował reakcje publiczności. Widzowie zaśmiali się raz, potem drugi, a potem już poszło - półtorej godziny nieustających salw śmiechu!

Film zdobył największą liczbę nagród na XXV Festiwalu Filmowym w Gdyni 2000:
1. za najlepsze role komediowe dla Rafała Królikowskiego i Edyty Olszówki
2. dla najlepszej komedii
3. za najlepszy montaż
4. Nagroda Specjalna Jury dla: reżysera Tomasza Koneckiego, scenarzysty Andrzeja Saramonowicza, operatora Tomasza Madejskiego