Kino » archiwum » Mordercze lato

Podstawowe informacje

Tytuł
Mordercze lato
Tytuł oryginalny
Summer of Sam
Data premiery kinowej
2001-01-05
Kraj produkcji
USA 1999
Aktorzy i twórcy
reżyseria:
Don Roos

scenariusz:
Don Roos

aktorzy:
Ben Affleck - Buddy
Gwyneth Paltrow - Abby
Tony Goldwyn - Greg Janello
Alex D. Linz - Scott Janello
David Dorfman - Joey Janello
Natasha Henstridge - Mimi
Joe Morton - Jim Willer
Johnny Galecki - Seth
Jennifer Grey - Janice Guerrero
Sam Robards - Todd Exner
Thea Mann - Karen
Don Amendolia - Prawnik
David Paymer - Prawnik (niewymieniony w czołówce)
Edward Edwards - Ron Wachter
Caroline Aaron - Donna
David St. James - Sędzia
Kimberley Kates - Kobieta w barze

zdjęcia:
Robert Elswit

muzyka:
Mychael Danna

scenografia:
David Wasco

producent wykonawczy:
Harvey Weinstein

Opis filmu
Lato w Nowym Jorku nigdy nie było bardziej upalne niż w 1977 roku - temperatura utrzymywała się niezmiennie powyżej 40 stopni Celsjusza.
Działy się wtedy rzeczy wielkie i straszne. Na miasto spadła plaga kradzieży. Yankees wygrali mistrzostwa świata w baseballu. Trwało dyskotekowe szaleństwo, eksplodował punk rock. Noce spędzano w kultowych klubach 'Studio 54' i 'Plato's Retreat'.
Ale kiedy nadchodziła noc, nadchodził też strach - w Nowym Jorku pojawił się psychopata, strzelający z rewolweru kaliber 44 do przypadkowych ludzi. Morderca, nazwany przez prasę "Syn Sama" ("Son of Sam"), dokonał serii potwornych mordów. Nowy Jork ogarnęła panika.
Z właściwą sobie wirtuozerią Spike Lee tworzy panoramiczny obraz wydarzeń tamtego lata - lata Sama. "Mordercze lato" pokazuje, w jaki sposób pod wpływem morderstw Syna Sama dezintegruje się życie na Bronksie, zaufanie zmienia się w strach, a przyjaciele stają się wrogami.
Film opowiada prawdziwą historię. "Stare, dobre czasy" - mówi z ironią i nostalgią na początku filmu legendarny dziennikarz Jimmy Breslin, wspominając Nowy Jork 1977 r., kiedy narkotyki i przemoc były wszechobecne, a całe miasto żyło w strachu przed Synem Sama.
Breslin otrzymywał listy od Syna Sama, czyli Davida Berkowitza. Zanim jednak Berkowitz został złapany, zabił 6 osób i 7 ciężko ranił.