Kino » archiwum » Kupiec wenecki

Podstawowe informacje

Tytuł
Kupiec wenecki
Tytuł oryginalny
The Merchant of Venice
Data premiery kinowej
2006-06-02
Kraj produkcji
USA / Włochy / Luksemburg / Wielka Brytania 2004
Aktorzy i twórcy
reżyseria:
Michael Radford

scenariusz:
Michael Radford

aktorzy:
Al Pacino - Shylock
Jeremy Irons - Antonio
Joseph Fiennes - Bassanio
Heather Goldenhersh - Nerissa
Al Weaver - Stephano
Antonio Gil-Martinez - Aragon
David Harewood - Książę Maroka
Lynn Collins - Portia
Ron Cook - Stary Gobbo
Allan Corduner - Tubal
Anton Rodgers - Książę
Charlie Cox - Lorenzo
Mackenzie Crook - Launcelot Gobbo
Gregor Fisher - Solanio
Kris Marshall - Gratiano
Julian Nest - Urzędnik
Zuleikha Robinson - Jessica
Tony Schiena - Leonardo
Andy Serkis - Tubal
John Sessions - Salerio

zdjęcia:
Benoît Delhomme

muzyka:
Jocelyn Pook

scenografia:
Bruno Rubeo
Gillie Delap
Jon Bunker

producent:
Jason Piette
Michael Cowan
Barry Navidi
Cary Brokaw

Opis filmu
Film reżysera niezapomnianego Il Postino (Listonosz) - Michaela Radforda, w którym - zdaniem dziennikarzy - Al Pacino stworzył jedną z najlepszych kreacji aktorskich swojego życia. U jego boku wystąpili: Jeremy Irons, Joseph Fiennes oraz Lynn Collins.
Wierne oddanie klimatu czasów Szekspira, zostało uhonorowane nominacją do nagrody BAFTA za najlepsze kostiumy, nominacją David di Donatello Award dla najlepszego filmu europejskiego, nominacją do Golden Satellite Award dla najlepszego filmu oraz dla Josepha Fiennesa i Lynn Collins za role drugoplanowe. Film był prezentowany w głównym konkursie na ostatnim festiwalu w Wenecji.

Ponadczasowy komediodramat Szekspira, osadzony w XVI-wiecznej Wenecji opowiada o losach dwóch weneckich arystokratów i ich perypetiach z żydowskim lichwiarzem o imieniu Shylock. Antonio (Jeremy Irons) pożycza pieniądze od Shylocka (Al Pacino). Chce pomóc swojemu przyjacielowi Bassanio (Joseph Fiennes) w poślubieniu bogatej dziedziczki Portii (Lynn Collins). Za wielkimi transakcjami kryją się jednak ludzkie emocje - zazdrość, nienawiść i pragnienie zemsty. Antonio pożycza pieniądze dla Bassanio, ale czy w zamian może liczyć na pomoc przyjaciela w najbardziej dramatycznym momencie jego życia? Shylock to wyrachowany lichwiarz, który za wszelką cenę chce upokorzyć swojego odwiecznego rywala Antonia. Czy prawo stanie po jego stronie? Bohaterowie wpadają w pułapkę własnych uprzedzeń, fałszywego honoru, zazdrości i pychy, zasłaniając się zasadami prawa królewskiego.