Kino » archiwum » Czarodziejka Lili, smok i magiczna księga

Podstawowe informacje

Tytuł
Czarodziejka Lili, smok i magiczna księga
Tytuł oryginalny
Hexe Lilli, der Drache und das magische Buch
Data premiery kinowej
2010-05-28
Kraj produkcji
Niemcy
Aktorzy i twórcy
Reżyseria:    Stefan Ruzowitzky
Obsada:       Alina Freund, Samy Herzog, Anja Kling, Pilar Bardem

w polskiej wersji językowej udział wzięli:

Kreft Iga - Lilli
Lenartowicz Jacek - Hieronimus
Suszyński Zbigniew - Hektor
Kijowska Elżbieta - Surulunda
Szczesny Paweł - Serafim
Dereszowska Anna - Mutter
Judycka Agnieszka - Blondine
Opis filmu

Smoki są w modzie!
Oto Hektor, smok, którego nie trzeba tresować, bo jest wielkim przyjacielem dzieci, a zwłaszcza małej czarodziejki Lili. Bohaterka filmu „Czarodziejka Lili, smok i magiczna księga" (który na nasze ekrany trafi 28 maja), to właściwie zwykła dziewczynka, bez magicznych mocy - ma całkiem zwyczajnych przyjaciół i codzienne szkolne problemy. Ale gdy w jej ręce wpadnie Księga Zaklęć, będzie musiała nauczyć się obchodzić z magią - a pomoże jej w tym nie kto inny jak Hektor. Pracując nad tą postacią twórcy starali się nawiązać do najlepszej komputerowej szkoły animacji - filmów Disneya i Pixara.

- Tak sympatycznej postaci w filmie dawno nie było, Hektor jest śmieszny, miły, ciepły, pozytywny -
mówi Zbigniew Suszyński, użyczający smokowi głosu w polskiej wersji językowej. - Ma świetny kontakt z bohaterką, Lili, jest bardzo pomocny i życzliwy. Ma dużo uroku, to jedna z najfajniejszych postaci, jakie zdarzyło mi się dubbingować, a było ich wiele. Dodam, że jest łasuchem i często burczy mu w brzuchu! Rzeczywiście, Hektor ma, oprócz charakteru rozrabiaki, znaczącą słabość - uwielbia jeść i stale walczy z nadwagą. Grająca Lili Alina Freund tak o nim opowiadała: - To mały, słodki, zielony smok, który zawsze powoduje spore szkody i mnóstwo zamętu. Żeby mi pomóc go sobie wyobrazić, na planie stał często animator z kukiełką. Zbigniew Suszyński uzupełnia: - Film ma bardzo ciepły i wesoły klimat, ale nie jest przeładowany efektami specjalnymi, co jest na pewno dużym plusem tej historii.

Film zrealizowano na podstawie popularnej serii znanych i w Polsce książek. Na świecie sprzedano już ponad dziesięć milionów egzemplarzy tych opowieści.

W życiu starej czarownicy Surulundy nagle zaczyna dziać się zbyt wiele. Zły czarodziej Hieronim wkradł się podstępnie do jej chatki i próbował wykraść Księgę Zaklęć. Całe szczęście, że był tam też jej mały smok Hektor. Poza tym Surulunda musi znaleźć następczynię. Na poszukiwania wysyła Hektora, który wraz z magiczną księgą trafia do domu Lili. Kiedy dziewczynka poznaje zaklęcia, wszystko staje na głowie!

„Czarodziejka Lili, smok i magiczna księga" w kinach od 28 maja!