Kino » archiwum » Jan Paweł II: Nie lękajcie się

Podstawowe informacje

Tytuł
Jan Paweł II: Nie lękajcie się
Tytuł oryginalny
Have No Fear: The Life of Pope John Paul II
Data premiery kinowej
2006-02-24
Kraj produkcji
USA 2005
Aktorzy i twórcy
reżyseria:
Jeff Bleckner

scenariusz:
Judd Parkin
Michael Hirst

aktorzy:
Thomas Kretschmann - Papież Jan Paweł II
Joaquim de Almeida
Bruno Ganz - Kardynał Stefan Wyszyński
John Albasiny - Stanisław Dziwisz
Ignatavicius Paulius - Edmund Wojtyła, brat Karola
Petar Goranov - Ojciec Karola
Salkauskaite Inga - Matka Karola
Charles Kay - Papież Paweł VI
Roland Oliver - Metropolita krakowski książę Adam Sapieha
Richard Rees - Generał Jaruzelski
Survila Ignas - Karol w wieku 12 lat
Jasper Harris - Karol jako mały chłopiec
Dainius Kazlauskas - Profesor Crucitti
Michael Klesic - Stanisław Starowiejski
Meskauskas Darius - Robotnik

zdjęcia:
Roberto Benvenuti

muzyka:
Carlo Siliotto

scenografia:
Giovanni Natalucci

producent:
Paolo Piria

producent wykonawczy:
Lorenzo Minoli
Judd Parkin

montaż:
Benjamin A. Weissman

kostiumy:
Enrica Barbano

Opis filmu
Jan Paweł II: Nie lękajcie się to pierwsza w Polsce, pełna fabularna biografia Jana Pawła II obejmująca życie Karola Wojtyły od najmłodszych lat, spędzonych w Wadowicach, aż po schyłek pontyfikatu. Film, zrealizowany na zlecenie amerykańskiej ABC, w reżyserii Jeffa Blecknera, z główną rolą Thomasa Kretschmanna (King Kong, Pianista) w wyważony i wzruszający sposób porusza wszystkie istotne wydarzenia z życia Ojca Świętego.

Portret niezłomnego i charyzmatycznego Papieża Polaka, stworzony przez T. Kretschmanna, przybliża dramatyczne i piękne losy młodego Karola Wojtyły, a zarazem kreśli autentyczny wizerunek Jana Pawła II jako głęboko wierzącego, światłego człowieka. Produkcja amerykańskiej ABC to obraz pełen emocji i szacunku dla dokonań Ojca Świętego, który w pełni pozwala prześledzić życie Jana Pawła II aż do ostatnich dni.

"Nie lękajcie się" to słynne przesłanie z pierwszego kazania Jana Pawła II tuż po wyborze na papieża w październiku 1978 roku. Te pełne nadziei słowa skierowane do całego świata, były swoistą proklamacją inaugurującą wyjątkowy pontyfikat Jana Pawła II. Pontyfikat, którego byliśmy świadkami przez 26 lat, wciąż inspiruje artystów, pisarzy, ludzi nauki i intelektualistów.

Film JAN PAWEŁ II: Nie lękajcie się jest kolejnym przykładem hołdu, jaki tej wybitnej postaci, której wymiar daleko wyrasta ponad wszelkie różnice kulturowe czy wyznaniowe, składają twórcy całego świata. Spojrzenie twórców filmu na losy Papieża Polaka dowodzi niezwykłego wpływu, jaki Ojciec Święty wywierał na żyjących i tworzących pod niemal każdą szerokością geograficzną. Uniwersalne, głęboko humanistyczne przesłanie dobra, miłości i tolerancji płynące z nauk Jana Pawła II wciąż silnie przemawiają do milionów serc.

Autorzy filmu, zarówno reżyser filmu jak i scenarzyści, z wielką starannością dokonali wyboru kluczowych wydarzeń z długiego i bogatego życia Karola Wojtyły, a następnie Jana Pawła II, konstruując misterną mozaikę składającą się z poruszających scen męstwa, głębokiej wiary, mądrości oraz poświęcenia. Tym samym w pełni oddali fenomen postaci Jana Pawła II.