Kino » archiwum » Miasto Boga

Podstawowe informacje

Tytuł
Miasto Boga
Tytuł oryginalny
Cidade de deus
Data premiery kinowej
2004-01-09
Kraj produkcji
Brazylia / Francja 2002
Aktorzy i twórcy
reżyseria:
Fernando Meirelles
Kátia Lund

scenariusz:
Bráulio Mantovani

aktorzy:
Alexandre Rodrigues - Buscape
Matheus Nachtergaele - Sandro Cenoura
Seu Jorge - Mane Galinha
Phellipe Haagensen - Bene
Douglas Silva - Dadinho
Jonathan Haagensen - Cabeleira
Gero Camilo - Paraíba
Roberta Rodriguez Silvia - Berenice
Renato de Souza - Marreco
Leandro Firmino - Zé Pequeno (Li'l Ze)
Sabrina Rosa - Dziewczyna Galinhiego
Darlan Cunha - Filé-com-Fritas
Gustavo Engracia - Dziennikarz
Karina Falcão - Żona Shorty'ego
Marcos 'Kikito' Junqueira - Otavio

zdjęcia:
César Charlone

muzyka:
Antonio Pinto
Ed Cortes

scenografia:
Tulé Peak

producent:
Andrea Barata Ribeiro
Mauricio Andrade Ramos

producent wykonawczy:
Elisa Tolomelli

montaż:
Daniel Rezende

kostiumy:
Bia Salgado
Inês Salgado

Opis filmu
Najgłośniejszy film brazylijski ostatniego roku, nominowany do nagrody Złotego Globu 2003 w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny to oparta na faktach wstrząsająca kronika z życia brazylijskiej ulicy. Narkotyki i wojna gangów, nędza i przemoc - to mieszanka wybuchowa, której nazwa brzmi - slumsy Rio de Janeiro. Każdy, kto się tam urodził, żyje z wyrokiem. Jest jednak ktoś, kto podejmie próbę wyrwania się z piekła... Dynamiczna narracja i montaż, efekty specjalne i przekonująca gra młodych aktorów składają się na niepowtarzalne widowisko.

Publiczność ostatniego festiwalu "Lato Filmów w Kazimierzu" doceniła "Miasto Boga" przyznając mu pierwsze miejsce w kategorii Najlepsza Fabuła Zagraniczna. Film nagrodzono również na festiwalach filmowych w Hawanie, Maroko, Toronto oraz na Węgrzech. "Miasto Boga" stało się ogromnym sukcesem komercyjnym na całym świcie, jak również zostało świetnie przyjęte przez światową krytykę.

"Miasto Boga" - opowieść o mieście opuszczonym przez Boga.

Późne lata 60-te. Rio de Janeiro, którego nie ma na pocztówkach.

Rocket (Alexandre Rodrigues) to zwyczajny 11-letni chłopakiem z Cidade de Deus, przedmieścia Rio de Janeiro. Dorastając spotyka na swej drodze trzech drobnych przestępców - Shaggy'ego, Clippera i Goose'a, znanych też jako Tender Trio. Lil Dice (Leandro Firmino da Hora), rówieśnik Rocketa, którego marzeniem jest kariera największego gangstera Rio, wprowadza się do dzielnicy. Lil Dice pracuje jako chłopiec na posyłki lokalnych bandziorów. Z podziwem patrzy na Shaggy'ego i jego gang zajmujący się napadami z bronią w ręku. Dzięki Shaggy'emu Lil Dice otrzymuje pierwszą w życiu możliwość zabicia po raz pierwszy. W dniu śmierci Shaggy'ego Rocket po raz pierwszy widzi fotografa przy pracy. W tym momencie decyduje, że w życiu będzie się zajmował właśnie tym - i nie podzieli losu Shaggy'ego.

Lata 70-te. Po cóż zostawać w Mieście Boga, gdy Bóg cię opuścił?

Ponownie spotykamy głównych bohaterów filmu. Rocket studiuje, zajmuje się fotografią. Przestępczość od "normalnego życia" dzieli cienka linia. Lil Dice wyrósł na młodego przywódcę gangu z wielkimi ambicjami. Po pewnym czasie, i kilku morderstwach na koncie, staje się Lil Ze najbardziej szanowanym i najgroźniejszym dealerem narkotykowym w Rio de Janeiro. Gdy ma 18 lat, jego słowo jest prawem w Cidade de Deus. Chłopcy w wieku od 9 do 14 lat to armia Ze. Prawdziwy interes to nie napady, lecz kokaina i marihuana.
Późne lata 80-te. W Mieście Boga wybucha wojna.

Po udziale w kilku napadach z bronią Rocket kupuje aparat fotograficzny i spełnia swoje dziecięce marzenie - zostaje fotografikiem. Nikt nie kwestionuje jego pozycji do czasu, gdy pojawia się Knockout Ned (Seu Jorge). Po tym, jak jego dziewczyna pada ofiara gwałtu, Knockout przysięga Ze śmierć. Zakłada z Carrotem (Matheus Nachtergaele) gang, którego zadaniem jest zniszczenie gangu Ze. W Cidade de Deus wybucha wojna. Już wkrótce ludzie przyzwyczają się do życia w Wietnamie.