Kino » archiwum » Niebezpieczny umysł

Podstawowe informacje

Tytuł
Niebezpieczny umysł
Tytuł oryginalny
Confessions of a Dangerous Mind
Data premiery kinowej
2003-11-21
Kraj produkcji
USA 2002
Aktorzy i twórcy
reżyseria:
George Clooney

scenariusz:
Charlie Kaufman

aktorzy:
George Clooney - Jym Bird, agent CIA
Drew Barrymore - Penny
Sam Rockwell - Chuck Barris
Julia Roberts - Patricia Watson
Rutger Hauer - Keeler
Artie Lange - Bellboy
Matt Damon - zawodnik telewizyjnego show
Brad Pitt - zawodnik telewizyjnego show
Robert John Burke - Instruktor Jenks
Michelle Sweeney - J. Sweeney, dozorca domu
Norman Roy - Colbert
Chuck Barris - on sam-dzień teraźniejszy
Jim Lange - on sam
Janet Lane - Blonde Bachelorette
Jaye P. Morgan - ona sama

zdjęcia:
Newton Thomas Sigel

muzyka:
Alex Wurman
Peter Thomas

scenografia:
Robert Greenfield
Jean-Pierre Paquet
Nicolas Lepage
Louis Dandonneau
Isabelle Guay
Anne Galéa
Renée April
James D. Bissell

producent wykonawczy:
Harvey Weinstein
Stephen Evans
Jonathan Gordon
Rand Ravich
Steven Soderbergh
Bob Weinstein

montaż:
Stephen Mirrione

Opis filmu
Nazywam się Charles Hirsch Barris. Napisałem kilka przebojów, byłem też producentem telewizyjnym. Jestem odpowiedzialny za zatrucie współczesnej telewizji ogłupiającą, infantylną rozrywką. Poza tym, zabiłem trzydzieści dwie osoby...

Telewizja przyniosła mu sławę, ale to z dala od światła reflektorów najskuteczniej zwalał ludzi z nóg. NIEBEZPIECZNY UMYSŁ to kronika podwójnego życia, jakie prowadził legendarny gwiazdor - producent telewizyjny za dnia, a zabójca na usługach CIA w nocy.
W drodze na szczyt kariery w rozwijającym się przemyśle telewizyjnym, młody i energiczny Chuck Barris odkrywa, że jest śledzony. Dzięki niej zostaje wciągnięty w super tajny i niebezpieczny świat operacji CIA. Od tej chwili, Barris jednocześnie zdobywa coraz większą sławę jako dynamiczny producent telewizyjny i twórca tak pomysłowych teleturniejów, jak: "Teleturniej Nowożeńców" czy prowadzony przez niego "The Gong Show", i regularnie dokonuje egzekucji z ramienia rządu USA. Gdy tylko jego pozycja w telewizji się umacnia, programy stają się integralną częścią tajnych planów: na zwycięzców telewizyjnej "Randki w ciemno" czekają wycieczki do "niezapomnianych Helsinek", lub "romantycznego Berlina Zachodniego", wszystko zaś po to, by towarzyszący im w charakterze przyzwoitki prezenter mógł wykonywać swe tajne misje. Korzystając z uroków obydwu ze światów, w jakich się obraca - świata rozrywki i świata wywiadu - Barris zaczyna tracić kontrolę nad spiralą wydarzeń. Jest rozdarty między uczuciem do kobiety, która go kocha i uczuciem do tajemniczej kobiety z jego fantazji. W tym samym czasie spada na niego fala krytyki ze strony publiczności, oskarżającej go o zaśmiecanie programu telewizji... i wyrok śmierci wydany na niego przez szpiega - zdrajcę.
Barris musi odzyskać kontrolę nad swoim życiem. Nad każdym z dwóch, jakie posiada.

NIEBEZPIECZNY UMYSŁ to popis gry aktorskiej w wykonaniu Sama Rockwella, który wciela się w legendarną postać Chucka Barrisa. Film jest także debiutem reżyserskim George'a Clooney, a oparto go na scenariuszu Charlie Kaufmana.