Kino » archiwum » Ciśnienie

Podstawowe informacje

Tytuł
Ciśnienie
Tytuł oryginalny
Below
Data premiery kinowej
2003-09-26
Kraj produkcji
USA / 2002
Aktorzy i twórcy
reżyseria:
David Twohy

scenariusz:
David Twohy
Darren Aronofsky
Lucas Sussman

aktorzy:
David Crow - Sonar
Olivia Williams - Claire Paige
Matthew Davis - Odell
Bruce Greenwood - Porucznik Brice
Holt McCallany - Porucznik Loomis
Alexis Conran - Helmsman
Jonathan Hartman - Schillings
Dexter Fletcher - Kingsley
Scott Foley - Porucznik Coors
Zach Galifianakis - Wallace
Chuck Ellsworth - Pilot marynarki wojennej
Sebastian Knapp - sonar 1
Crispin Layfield - Obserwator marynarki wojennej
Nick Chinlund - szef
David Twohy - brytyjski kapitan

zdjęcia:
Ian Wilson

muzyka:
Graeme Revell

scenografia:
Fred Hole
Charles Dwight Lee
Charles Lee II

producent:
Sue Baden-Powell
Michael Zoumas

producent wykonawczy:
Darren Aronofsky
Mark Indig
Harvey Weinstein
Bob Weinstein
Andrew Rona
Eric Watson

montaż:
Martin Hunter

kostiumy:
Elizabeth Waller

Opis filmu
Przerażająca natura każdej podwodnej podróży polega na tym, że z chwilą zanurzenia się w głębiny oceanu niejako ostatecznie zamykasz za sobą drzwi, odcinając sobie wszystkie drogi ucieczki. Niezależnie od wypadków, zbrodni, mechanicznych usterek, jakie mogą się przydarzyć na pokładzie, czy też podwodnych bitew, jakie przyjdzie stoczyć, jesteś poza zasięgiem ludzkiej pomocy i ludzkiego osądu. Kilometry pod powierzchnią lodowatego morza, odcięty od zewnętrznego świata przez stal i miliony litrów wody, jesteś sam, w zupełnej izolacji. Chyba, że masz nieproszone towarzystwo.

CIŚNIENIE - thriller sięgający po tajemnice zjawisk paranormalnych to wyprawa w głąb naszych klaustrofobicznych lęków i świata wymykającego się zmysłom, jaki czeka na wszystkich śmiałków przemierzających podwodne tereny. To także historia niewyjaśnionych zdarzeń, w których uczestniczą mieszkańcy pewnego okrętu podwodnego. Reżyser, David Twohy określa swój gęsty, pełen napięcia film, jako "opowieść o okręcie podwodnym w stylu noir". To według niego historia o tym, co kryje się pod powierzchnią oceanu i ludzkiego umysłu.
W tym królestwie grozy, gdzie brak tlenu, niesamowite dźwięki i ciasne kajuty są czymś zupełnie naturalnym, pociągnięcie wyraźnej linii między tym co rzeczywiste a co jest tylko cieniem, co jest krzykiem morza a co krzykiem współpasażera, co jest omamem a co świadectwem obecności potwornego zła na pokładzie, jest zupełnie niemożliwe. Ta nasycona lękiem podróż rozgrywa się podczas II Wojny Światowej, a zaczyna się w chwili, gdy USS Tiger Shark, okręt podwodny obarczony zadaniem przemierzania głębin Atlantyku w poszukiwaniu niemieckich U-botów, kieruje się do macierzystego portu w Connecticut. Pod koniec swej długiej i śmiertelnie niebezpiecznej misji, załoga okrętu otrzymuje rozkaz przyjęcia na pokład trzech rozbitków ze storpedowanego brytyjskiego statku szpitalnego. Członkowie załogi zszokowani faktem, że jednym z nich jest pielęgniarka, powtarzają sobie z ust do ust stary przesąd, mówiący o tym, że kobieta na pokładzie okrętu podwodnego zwiastuje nieszczęście. I rzeczywiście, pech nie każe na siebie zbyt długo czekać. Okręt traci zdolność wynurzania i wszyscy stają przed groźbą utraty tlenu. Sprawy pogarszają się, gdy pasażerka zaczyna zadawać kłopotliwe pytania na temat niedawnej śmierci kapitana okrętu.
Wkrótce, załoga rozpoczyna walkę nie tylko z niemieckim wrogiem, ale też z szaleństwem, jakie narasta, gdy jej podwodny dom zaczynają prześladować istoty nie z tego świata, niepokojące hałasy i zastanawiające wypadki. Dowódca okrętu traci kontrolę nad swoimi ludźmi, podobnie jak oni przestają panować nad swoim strachem i zdrowym rozsądkiem. W ciasną przestrzeń wkrada się chaos. Czy to brak powietrza rodzi prymitywne lęki? Czy niebudzący zaufania przybysze prowadzą jakąś groźną grę? Czy powodem jest obecność kobiety? Czy też może, na pokładzie czyha coś, co podobnie jak członkowie załogi, nie może wydostać się na powierzchnię?
CIŚNIENIE zgłębia najbardziej ukryte ludzkie lęki - strach przed obcymi, strach przed uwięzieniem, strach przed nieznanym, dając nam przy tym okazję obcowania z niesamowitą atmosferą horroru psychologicznego. Jak to podsumowuje gwiazda filmu Bruce Greenwood: CIŚNIENIE to thriller psychologiczny, o ludziach dokonujących przerażającego wyboru, żyjących z jego świadomością w bardzo ograniczonej przestrzeni, i w warunkach, przez jakie tracą zdrowy rozsądek, a konsekwencje ich pomyłek stają się coraz bardziej nieprzewidywalne".