Kino » archiwum » Smak życia

Podstawowe informacje

Tytuł
Smak życia
Tytuł oryginalny
L'uberge espagnole
Data premiery kinowej
2003-05-09
Kraj produkcji
Francja 2002
Aktorzy i twórcy
reżyseria:
Cédric Klapisch

scenariusz:
Cédric Klapisch

aktorzy:
Cécile De France - Isabelle
Judith Godreche - Anne-Sophie
Audrey Tautou - Martine
Kelly Reilly - Wendy
Romain Duris - Xavier
Xavier De Guillebon - Jean-Michel
Kevin Bishop - William
Christian Pagh - Lars
Martine Demaret - Matka Xaviera
Federico D'Anna - Alessandro
Wladimir Yordanoff - Jean-Charles
Magali Roze - Stewardessa
Barnaby Metschurat - Tobias
Olivier Raynal - Bruce
Iddo Goldberg - Alistair

zdjęcia:
Dominique Colin

muzyka:
Ardag
Loïc Dury
Cyril Moisson
Thom Yorke

scenografia:
François Emmanuelli

producent:
Bruno Levy

montaż:
Francine Sandberg

kostiumy:
Anne Schotte

Opis filmu
Roczne stypendium w Barcelonie. Siedem osób i jeden wspólny apartament. Nowe doświadczenia. Wspólne radości i kłopoty. A wszystko świeże i kipiące energią - jak francuski szampan bąbelkami!

Xavier (27 lat) jest Paryżaninem. Otwiera się przed nim perspektywa pracy w strukturach Unii Europejskiej. Warunkiem jej podjęcia jest jednak odbycie rocznego stażu w Hiszpanii. Xavier przyjeżdża do Barcelony i wynajmuje pokój w centrum miasta. Jego współlokatorzy to prawdziwa mieszanka kulturowa: Włoch, Angielka, Duńczyk, Belgijka, Niemiec, Hiszpanka. Wszyscy studiują w Barcelonie dzięki europejskiemu programowi wymiany ERASMUS.

Widzowie śledzą rok z życia tej małej społeczności. Dla Xaviera to rok pełen przygód, początek nowej drogi. Pod znakiem zapytania staje jego miłość do Martine, dziewczyny, którą zostawił w Paryżu.

Anglik stara się przekonać Xaviera, że byłby z niego świetny pisarz. Xavier nie jest zachwycony tym pomysłem - jego zdaniem na świecie jest już zbyt wiele nudnych książek. Xavier nie wierzy w swój talent. Ma na przyszłość zupełnie inne plany...

Stopniowo, mimo dzielących ich różnic współlokatorzy zaczynają się lepiej poznawać. Razem pracują, jedzą, chodzą na imprezy. Wspólnie starają się pokonać przeciwności związane z otoczeniem i barierą językową...

Nadchodzi czas powrotu do domu. Xavier wraca do Paryża. Okazuje się, że jego dziewczyna, Martine, poznała innego mężczyznę. Chłopak musi zatem wprowadzić się z powrotem do swojej matki. Przyjaciel rodziny oferuje mu pracę w Ministerstwie Finansów. Xavier wie już, że zabawa się skończyła, intensywne, szaleńcze życie w komunie w Hiszpanii to już przeszłość...

Rankiem pierwszego dnia pracy, Xavier po przebudzeniu czuje się jak dzieciak, który nie chce iść do szkoły. Zbliżając się do biura przypatruje się tysiącu małych okien ministerialnej fortecy. Wchodzi, ktoś odprowadza go do jego biurka. To jest nie do zniesienia! Xavier odwraca się i ...ucieka.

Po powrocie do domu zaczyna pisać, wracając pamięcią do roku spędzonego w Hiszpanii. Dopiero teraz czuje, że odnalazł siebie. Wie już, że stać go na to, by samemu zadecydować o swojej przyszłości.